Żaluzje aluminiowe – tradycyjne, ale nowoczesne rozwiązanie

Białe żaluzje aluminiowe zamontowane w przestrzeni biurowej
Nowocześnie wyglądające żaluzje w biurze

Do niedawna żaluzje aluminiowe były traktowane jako nieestetyczny element wyposażenia wnętrza. Były wręcz niechcianą dekoracją okien. Obecnie wracają do łask, a właściciele zarówno domów, jak i mieszkań doceniają nie tylko ich funkcjonalność, ale też jakość. Co warto wiedzieć o żaluzjach aluminiowych? Dlaczego warto w nie zainwestować? I w czym są lepsze od tradycyjnych rolet? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze cechy żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe oferowane przez producentów są dostępne w wielu wariantach. Różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też systemem montażu i sterownia. Dzięki temu są niezwykle funkcjonalne, estetyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Jak sama nazwa wskazuje – są to żaluzje wykonane z aluminium, jednak są dostępne również w kolorystyce drewnopodobnej. Do ich produkcji są wykorzystywane wysokiej jakości materiały. Żaluzje aluminiowe składają się z tzw. listków. Te są dostępne w wielu wariantach, różnych pod względem grubości. Steruje się nimi za pomocy transparentnego pokrętła.

Niebieskie żaluzje aluminiowe zamontowane na oknie

Istnieje również możliwość ich różnorodnego montażu – dla wygody producenci zalecają montować je wewnątrz szyby, choć można również we wnęce szybowej bądź też na skrzydle przy wykorzystaniu odpowiednich zaczepów. Różnorodne metody instalacji sprawiają, że nie jest wymagane wiercenie w ramie okna. Dzięki odpowiednim elementom, tzw. szprosom, nawet zamontowane na skrzydle okiennym trzymają się dobrze przy szybie, nawet w momencie, gdy okno jest uchylone.

To, co wyróżnia również żaluzje aluminiowe na tle innych rozwiązań, to także ich cena. Są funkcjonalne, estetyczne, a przy tym niezbyt drogie. Dzięki temu są często wybierane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań, ale też biur.

Ogromną zaletą żaluzji aluminiowych jest również możliwość regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia – istnieje możliwość różnorodnego ustawienia poszczególnych listków, tak, by wpuścić jedynie odrobinę światła bądź maksymalną ilość. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet nie jest konieczne podciąganie czy zaciąganie całego materiału.

Lamele niebieskiej żaluzji aluminiowej

Różnorodna oferta żaluzji aluminiowych sprawia, że właściciele przy ich wykorzystaniu mogą urządzić zarówno klasyczne wnętrze, jak i nowoczesne. Co pewnie zaskoczy wielu – są one jednymi z najczęściej wybieranych osłon okiennych.

Jak należy dbać o żaluzje aluminiowe?

Listki żaluzji aluminiowych doskonale zbierają kurz. Poszczególne sztuki są połączone ze sobą za pomocą cienkich sznurków. Wygląda to niezwykle efektywnie, jednak na pierwszy rzut oka tego rodzaju osłony okienne mogą wydawać się trudne w utrzymaniu czystości. Zaznaczamy jednak, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Czarne żaluzje aluminiowe zamontowane w biurze

Chcąc utrzymać żaluzje aluminiowe w czystości, warto je regularnie odkurzać – działanie to pozwala zebrać nadmiar kurzu, który gromadzi się na nich w codziennej eksploatacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalnej końcówki do odkurzacza, choć doskonale sprawdzi się również miękka ściereczka, która równie dobrze zbiera kurz.

Tak przygotowaną powierzchnię listków można umyć. Warto jednak pamiętać, że żaluzje są wykonane z aluminium, a materiał ten wchodzi w reakcję z wodą. Zbyt długo kontakt może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni, chociażby poprzez powstanie nieestetycznych przebarwień. Chcąc dokładnie oczyścić żaluzje z zabrudzeń, warto wykorzystać środki czyszczące przeznaczone do czyszczenia żaluzji aluminiowych. Można również wyczyścić je przy wykorzystaniu wody przy użyciu miękkiej i czystej ściereczki. Warto jednak pamiętać, by przed przetarciem ich powierzchni dokładnie odsączyć jej nadmiar, a po wyczyszczeniu dokładnie wytrzeć suchą szmatką. Dzięki temu nie tylko nie powstaną nieestetyczne zacieki, ale też ich powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu.

czarne żaluzje w biurze
Żaluzje aluminiowe uzupełniające wystrój wnętrza biura

Decydując się na zakup żaluzji aluminiowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne oczekiwania i funkcje produktu, ale też istniejącą aranżację wnętrza. Owszem – żaluzje aluminiowe są dostępne w wielu wariantach, jednak część osób zwraca uwagę, że nie pasują do ich wnętrza. Odpowiednio dopasowane pozwalają nie tylko zachować spójną kolorystykę w pomieszczeniu, ale też styl. Warto również wziąć pod uwagę funkcje, jakie mają pełnić. Żaluzje pozwalają skutecznie regulować ilość promieniowania słonecznego przedostającego się do wnętrza, jednak nie zapewniają skutecznej ochrony przed nagrzewaniem się wnętrza – nie mają bowiem powłoki odbijającej promienie słoneczne. Podjęcie decyzji nie jest bardzo trudne, aczkolwiek wymaga przeanalizowania wszystkich „za” i „przeciw”. Zakup żaluzji aluminiowych to zakup na długie lata – warto dokładnie zastanowić się, jakie rozwiązanie wybrać. W przypadku trudności – zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów.

Rolety w kasecie z prowadnicami płaskimi

Rolety w kasecie z prowadnicami płaskimi to tradycyjne rozwiązanie, niczym nie różniące się od tradycyjnej formy rolet. Konstrukcja ta składa się bowiem z tkaniny nawiniętej na rurę rolety, zasłoniętej kasetą. Po bokach znajdują się płaskie prowadnice, które sprawiają, że tkanina dokładnie przylega do ramy okiennej, niwelując tym samym problem prześwitów. Co warto wiedzieć o roletach w kasecie z prowadnicami płaskimi?

żółte rolety wewnętrzne zamontowane na białym oknie

Dlaczego warto postawić na rolety w kasecie?

Rolety w kasecie to doskonałe rozwiązanie, pozwalające zadbać o odpowiedni komfort mieszkańców. Umożliwiają one bowiem skuteczne zasłonięcie otworów okiennych bądź też regulowanie ilości wpadających promieni słonecznych. Ogromną zaletą rolet w kasecie z prowadnicami jest zabezpieczenie brzegów tkaniny przed zniszczeniem. Dzięki nim materiał jest nie tylko prosto zwijany, ale też nie dochodzi do jego zagnieceń czy strzępienia brzegów. Kolejnym plusem prowadnic jest możliwość wyeliminowania prześwitów, dzięki czemu można uzyskać efekt wysokiego przysłonięcia lub zaciemnienia wnętrza. W takiej opcji, w przypadku pozostawienia uchylonych skrzydeł okiennych, materiał również nie obija się o szybę i nie generuje nieprzyjemnych dźwięków. A wszystko to dzięki temu, że roleta jest unieruchomiona i doskonale przylega do okna.

Co warto wiedzieć o prowadnicach?

Rolety w kasecie w płaskimi prowadnicami umożliwiają sterowanie materiałem tuż przy szybie. Dzięki temu materiał nie zwisa bezwiednie, nawet w momencie, gdy okno jest otwarte bądź uchylone. Wybierając kolorystykę rolet warto pamiętać, że wybrać można nie tylko barwę materiału, ale też kolor kaset i prowadnic. Są one dostępne w kilku podstawowych kolorach. Wbrew obawom wielu są one niezwykle wytrzymałe.

dolna część żółtej rolety wewnętrznej

Jeśli chodzi o budowę prowadnic płaskich to sprawiają one, że materiał porusza się między prowadnicą a szybą. Dzięki temu pełnią one funkcję ozdobną – dzięki takiej budowie krawędzie materiału rolety nie znajdują się na wierzchu, co pozwala skutecznie ukryć wszelkie zagniecenia bądź uszkodzenia krawędzi.

Dodatkowo jak już wspomniano, prowadnice pozwalają przytrzymać materiał przy szybie. Nie dotyka on jej, aczkolwiek sprawia, że porusza się on blisko niej, co pozwala uzyskać efekt równomiernego nawijania się materiały. Taka budowa sprawia, że materiał jest dokładnie prowadzony, co szczególnie sprawdza się w przypadku okien o dużych wysokościach, czy nawet drzwi balkonowych.

żółta roleta w kasecie z prowadnicami

Jak montuje się kasetę z roletą z płaskimi prowadnicami?

Istnieje kilka sposobów montażu kasety z roletą z płaskimi prowadnicami. W zależności od możliwości i preferencji właściciela, kaseta może zostać przymocowana do ramy okiennej za pomocą wkrętów bądź też przyklejona. Jeśli chodzi o prowadnice, to są one mocowane za pomocą specjalnej taśmy montażowej. Warto jednak pamiętać, że dobrze odtłuszczona powierzchnia sprawia, że prowadnice świetnie trzymają się na taśmie.

Co ważne, każda z tych metod montażu nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Co więcej, decydując się na zakup gotowych kaset z roletami i płaskimi prowadnicami, właściciele mogą sami dokonać montażu. W znacznym stopniu ułatwią to instrukcje montażu produktów, które znajdują się na naszej stronie.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnych, a przy tym estetycznych osłon okiennych to roleta z kasetą i płaskimi prowadnicami będzie idealnym rozwiązaniem. Odpowiednio dopasowana kolorystyka pozwoli Ci nie tylko urządzić estetyczne wnętrze, ale przede wszystkim odmienić je i zyskać komfortowe warunki do przebywania w nim. Rozwiązanie to często jest też wybierane przez osoby wynajmujące pomieszczenia – bezinwazyjny montaż pozwala wykorzystać je w okresie wynajmu, a później bezproblemowo zdemontować konstrukcję, bez obaw o pozostawienie uszkodzonej stolarki okiennej.

rolety wewnętrzne zamontowane w kuchni
Przykład połączenia klasycznych rolet z innym typem zasłon, w tym przypadku są to firany

Rolety dzień-noc w kasecie – rozwiązanie idealne dla wymagających

Rolety dzień-noc to niezwykle popularne rozwiązanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Efektowny wygląd rolet sprawia, że doskonale prezentują zarówno wewnątrz nieruchomości, jak i na zewnątrz. Co warto wiedzieć o roletach dzień-noc? Jakie są ich zalety? Wyjaśniamy poniżej.

Zdjęcie pokazuje brązową roletę dzień-noc w kuchni
Zastosowanie rolety dzień-noc w kuchni

Co warto wiedzieć o roletach dzień-noc?

Charakterystycznym elementem rolet dzień-noc są poziome pasy na tkaninie. Dzięki temu po odpowiednim ustawieniu rolety można przysłonić wnętrze lub zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Różne kombinacje można tworzyć nie tylko poprzez całkowite podniesienie lub opuszczenie materiału, ale też ustawianie pasm o różnym stopniu przeźroczystości na różnym poziomie. To, co jeszcze wyróżnia rolety dzień-noc to sposób ich nawinięcia na rurę – są one bowiem nawijane w dwóch równoległych do siebie warstwach.

fragment okna pokazujący tkaninę rolety dzień-noc oraz jej płaskie prowadnice
Wygląd tkaniny rolety oraz prowadnic płaskich

Wiele osób obawia się instalacji tego typu rozwiązania z uwagi na obawę przed prześwitywaniem materiału. Nie jest to zasadne – owszem materiał przepuszcza światło, ale nie jest w 100% prześwitujący. Dzięki temu rolety dzień-noc sprawdzą się zarówno do zapewnienia komfortu przed nadmiernym przedostawaniem się promieni słonecznych do wnętrza, ale też przed spojrzeniami z zewnątrz.

Jak zbudowane są rolety dzień-noc?

Jak już wspomniano, charakterystycznym elementem rolet dzień-noc są dwa rodzaje pasów, naprzemiennie ułożonych. Składają się one z pasów przyciemniających i transparentnych. Odpowiednio ułożone zapewniają ochronę, stąd też z powodzeniem można je stosować nie tylko w salonie czy kuchni, ale też sypialni, a nawet łazience.

Zarówno pasy zaciemniające, jak i transparentne są wykonane z dwóch różnych materiałów. Te pierwsze są wyprodukowane najczęściej przy wykorzystaniu poliestrowej tkaniny, która jest dostępna w wielu kolorach. Szeroka paleta barw umożliwia dopasowanie wyglądu rolet do istniejącej architektury wnętrza. Z kolei transparentne pasy są wyprodukowane z siateczki, której budowa pozwala na przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza.

Rolety dzień-noc zamontowane na dużym przeszkleniu w budynku piekarnii
Budowa rolety dzień-noc, pasy ustawione w pozycji „dzień”

Kiedy warto wybrać rolety dzień-noc w kasecie?

Rolety dzień-noc w kasecie to idealne rozwiązanie dla osób ceniących funkcjonalność i elegancję. Charakterystycznym elementem konstrukcji jest kaseta, w której ukryta jest tkanina. Dzięki temu rolety prezentują się estetycznie. Co ważne – kaseta ta może zostać bezinwazyjnie zamontowana do ramy okiennej – można ją przykleić, dzięki czemu właściciele nowych okien nie muszą się obawiać ich uszkodzenia. Opcja ta ma jednak jeszcze inne plusy. Po rozwinięciu roleta dokładnie przylega do szyby, a po zwinięciu jest skutecznie chroniona przed zabrudzeniem i zakurzeniem.

Trzy rolety dzień-noc zamontowane we wnęce
Przykład zastosowania rolet dzień-noc w kasecie

Rolety w kasecie mogą być również wzbogacone o prowadnice. Dzięki temu po ich rozwinięciu okna są w pełni zasłonięte i wyeliminowany został problem bocznych prześwitów. Rozwiązanie to doceniają osoby, którym zależy na dużym przysłonięciu wnętrza i uzyskaniu efektu maksymalnej prywatności.

Wybierając rolety dzień-noc w kasecie warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Dostępne są bowiem różne warianty zarówno pod względem designu, jak i kształtu. Należy je dopasować nie tylko do własnych upodobań, ale też do ilości miejsca we wnęce okiennej. W przypadku ciasnych otworów po zamontowaniu rolet kasetowych może okazać się, że pełne otwarcie skrzydeł nie będzie możliwe.

Czym się kierować przy wyborze rolet?

Wybierając rolety dzień-noc w kasecie warto wziąć pod uwagę nie tylko ich funkcjonalność, ale też estetykę. Odpowiednio dopasowane stanowią również element dekoracyjny wnętrza. Warto jednak zadbać nie tylko o odpowiednie dopasowanie ich kolorystyki, ale też rozmiaru. Należy bowiem pamiętać, że odpowiedni rozmiar tkaniny pozwala skutecznie zasłonić nieestetyczne elementy stolarki okiennej bądź nawet całą wnękę. W takiej wersji roleta doskonale uzupełnia wnętrze, stanowiąc jednocześnie element dekoracyjny.

W przypadku rolet montowanych na ścianie, właściciele nieruchomości nie muszą również obawiać się negatywnych konsekwencji związanych z montażem kasety na skrzydle okna. Tego typu opcja montażu jest najprostszym rozwiązaniem – nie trzeba uwzględniać wielu parametrów, a co najważniejsze – zawsze można dopasować rozmiar rolety do rozmiaru wnęki.

Roleta dzień-noc zamontowana w jadalnii

Jak właściwie ustawić rolety dzień-noc?

Ustawianie rolet dzień-noc jest dość proste i nie powinno sprawiać większych problemów. Do sterowania ułożenia pasów wystarczy wykorzystać łańcuszek stanowiący integralną część konstrukcji. W zależności od kierunku jego poruszania, rolety zaczną podnosić się lub opadać, a przy tym pasy przybierać różne kombinacje. Dzięki temu roletą można zasłonić całe okno uzyskując maksymalne przysłonięcie, bądź też zasłonić okno, ale uzyskać efekt wpadania promieni słonecznych do wnętrza. Dzięki możliwości łatwej regulacji przepływu światła w pomieszczeniu tego typu rozwiązanie cieszy się dużą popularnością.

Jakie kolory rolet w 2022?

Dobór koloru osłony okiennej to niezwykle ważna sprawa. Niektórzy mogą stawiać na dobieranie kolorów neutralnych, niewychodzących z mody, niektórzy preferują jednak udekorowanie wnętrza według tego co mówią specjaliści w zakresie designu.

Pokazanie koloru roku, niebieskiego mocno wchodzącego w fiolet
Kolor Roku 2022- Very Peri

Kolory

Sprawdzone klasyki

Od kilku już lat panuje moda na minimalizm i powrót do natury. Oznacza to, że modnym jest korzystanie z palety określonych barw. Współcześnie są to barwy stonowane i neutralne.

Mają dawać przede wszystkim poczucie ulgi po powrocie do domu, nie atakować.

Modne są również elementy nawiązujące do pierwotnej przyrody. Drewno, bambus, len czy wiklina to popularne materiały. Dzięki nim wystrój wnętrza staje się mniej szkodliwy środowisku.

zdjęcie pokazuje żaluzję drewnianą zrobioną z jasnego drewna
Żaluzja drewniana w kolorze naturalnego drewna, idealne dodatek do klasycznie urządzonego wnętrza.

Wyraziste akcenty

Modną praktyką dekorowania wnętrz jest też stosowanie wyrazistych dodatków. Ostry czerwony, jaskrawy żółty w małych ilościach potrafią naprawdę ożywić wnętrze.

Wyrazisty kolor plisy dobrze pasuje do jasnego wnętrza łazienki.

Najczęściej w przypadku takiego podejścia stosuje się zasadę kontrastu. Większość wnętrza jest w stonowanym lekkim kolorze, następnie znajduje się kontrastujący kolor w jaskrawszych odcieniach. Dzięki takim dodatkom łatwo jest sprawić by pomieszczenie z taką paletą barw nabrało nowego życia.

Kolor roku 2022

Przedstaiwnie Koloru Roku

Instytut Pantone od lat wyznacza trendy kolorystyczne. Very Peri będzie teraz powszechnie wykorzystywanym kolorem w świecie mody, designie czy filmografii.

Jeśli więc planujemy wnieść do naszej przestrzeni trochę świeżości warto przyjrzeć się kolorowi fioletowemu. Według opiniotwórczego Instytutu kolor ten nawiązuje do nowych wyzwań dla naszego świata oraz symbolizuje pomysłowość i kreatywność.

Kolory rolet w 2022

Jeśli chcemy wybrać roletę, która poza ochroną przed światłem z zewnątrz będzie też upiększała nasze pomieszczenie warto zdecydować się na jedną z tych opcji:

  • rolety o stonowanych neutralnych barwach i naturalnej tkaninie, najlepiej w tej roli sprawdzą się rolety rzymskie lub żaluzje drewniane (więcej informacji o takim typie wystroju okna tutaj)
  • osłona okienna jako wyrazisty dodatek kolorystyczny, dzięki szerokiej palecie barw tkanin do wyboru świetnie sprawdzą się w tej roli plisy czy rolety dzień noc
  • iść z duchem czasu i zamontować roletę o kolorze zbliżonym do koloru roku, dzięki wielu kolorom tkanin można zastosować w takim przypadku plisy czy klasyczne rolety materiałowe.
Zdjęcie pokazujące rolety dzień noc w białym pokoju
Rolety dzień noc w stonowanym odcieniu dopasowane kolorystycznie do wnętrza.

Warto też pamiętać, że najważniejsze jest własne poczucie stylu. Zakładajmy na okna to co nam się podoba, a nie innym.

Jak modnie zasłonić okno w 2022 roku?

Przez dynamicznie zmieniającą się sytuację coraz bardziej zwracamy się ku naszym wnętrzom. Dom jest miejscem gdzie przy obecnie panującej pandemii spędzamy znaczną część czasu. Chcąc aby była to przestrzeń, która spełnia jak najwięcej potrzeb warto abyśmy zwrócili uwagę na to co oferują nam obecnie designerzy.

Ogólne spojrzenie na wnętrza

Główne kierunki

Boho, scandi, japandi czy zdobywający coraz więcej zwolenników styl kawaii to zdecydowanie style stonowane, stawiające na minimalizm. Przestrzenie urządzone w tych stylach przede wszystkim nie przytłaczają. Przebywając w domu zależy nam na poczuciu ulgi i lekkość, odpoczynku od świata na zewnątrz pełnego bodźców.

Boho

Niegdyś kojarzony z ekspresyjnym i ekstrawaganckim stylem artystycznej cyganerii przeszedł prawdziwą metamorfozę. W latach 70 ubiegłego wieku ciągle jeszcze bardzo żywy w kolorach, śmiało używający motywów ludowych dziś jest stonowanym stylem, który stawia na swobodę wyrazu. Nie zatracił on swego fundamentu jakim jest poczucie artystycznej swobody i nutki nieładu. Ważnymi elementami są rzeczy wykonane ręcznie, wiklina oraz plecionki to podstawa.

zdjęcie pokazujące sypialnię urządzoną w stylu boho
Wystrój sypialni w stylu boho (zdjęcie wykonane przez shche_ team na Unsplash)

Scandi

Mimo skojarzeń z mroźnymi klimatami zadaniem tego stylu jest stworzenie przyjemnego ciepłego klimatu wnętrza. Fundamentami są tu porządek, minimalizm oraz jasne barwy. Chodzi o wpuszczenie do przestrzeni jak najwięcej światła. Za pomocą stonowanych kolorów i odpowiednio dobranych dodatków można uzyskać efekt wystroju, który da poczucie odciążenia.

salon urządzony w stylu scandi
Surowe i minimalistyczne wnętrze w stylu scandi (zdjęcie Katja Rooke na Unsplash)

Japandi

Jest to połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Skandynawskie motywy to ograniczone, stonowane kolory oraz minimalizm, japońskie wpływy to niskie meble oraz wprowadzenie ciemniejszych barw. Wystrój zgodny z tym stylem opiera się na przedmiotach, które są wykonane solidnie i służą latami. Bardzo pożądanym elementem są rośliny zbilżające wnętrze do natury.

Kawaii

Jest to kolejny trend wnętrzarski związany z Japonią, słowo „kawaii” oznacza „słodki” czy „milutki”. Królują tu pastelowe kolory podkreślone ciemnymi metalicznymi akcentami. Delikatny róż czy błękit mają nadać naszemu otoczeniu przytulny i wręcz cukierkowy charakter. Jak wszystkie pozycje wyżej również i ten kierunek urządzania wnętrz stawia na minimalizm.

Ponadczasowa natura

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich powyższych stylów oraz ogólną tendencją w ozdabianiu wnętrz jest natura. Królują materiały ekologiczne i solidne, dające poczucie wytchnienia oraz spokoju. Drewno i naturalne tkaniny to podstawa.

Nasze coraz nowocześniejsze domy potrzebują połączenia z pierwotnym światem. Widok roślin i nieatakujące oczu kolory przywracają nam wewnętrzną równowagę.

Nietypowe kształty

Zaokrąglone i niesymetryczne to przymiotniki pojawiające się coraz częściej jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Wszystko za sprawą powrotu designu z lat 80, który mocno bazował na takich rozwiązaniach. Do przestrzeni gdzie dodatki przybierają takie kształty warto dodać akcenty w krzykliwych kolorach.

przestrzeń w której występuje dużo zaokrąglonych krawędzi
Przykład zaokrąglonych kształtów w wystroju wnętrza (zdjęcie Toa Heftiba na Unsplash)

Okna

Przejdźmy do głównego tematu, czyli jak zasłonić okno, tak żeby poza funkcjami praktycznymi spełniało funkcje estetyczne.

Warto zaznaczyć, że dzisiejsze budownictwo i design nadają oknu bardzo ważną funkcję. Współcześnie przeszklenia muszą być i umieszczone w odpowiednim miejscu, nie tylko aby dawać nam jak najlepsze spojrzenie na świat, ale również by do naszego pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła naturalnego.

Żaluzje drewniane

Drewno to materiał szlachetny i dostojny, po prostu zawsze jest w modzie. Chcąc dodać do wnętrza ekologicznych elementów, które dodadzą pomieszczeniu bardziej elegancki i przytulny charakter warto spojrzeć na żaluzje drewniane. Ich wykonanie jest solidne i będą spełniać rolę zasłony latami. Na takim rozwiązaniu zyskuje nie tylko użytkownik, ale również środowisko.

Drewno jest obecne we wnętrzach od setek lat i długo się to nie zmieni. Poza industrialnymi wnętrzami, będzie pasowało do każdego stylu. Te zasłony najlepiej odnajdą się w stylach: boho, scandi czy vintage.

Więcej informacji o tych żaluzjach można znaleźć tutaj.

zdjęcie pokazuje żaluzję drewnianą
Żaluzja drewniana- idealnie wpasuje się do większości wnętrz

Rolety rzymskie

Są one rozwiązaniem gdy mamy albo już za dużo drewnianych elementów w pomieszczeniu, albo mechanizm działania rolety jest bardziej przystępny i funkcjonalny od żaluzji. Tkanina z jakiej wykonane są rolety rzymskie jest w pełni naturalna, jej stonowane kolory nie zdominują wystroju. Mogą stanowić jednak eleganckie dopełnienie.

zdjęcie pokazujące tkaninę rolety rzymskiej
Naturalna tkanina rolety rzymskiej sprawi, że pomieszczenie nabierze bardziej ciepłego i przytulnego klimatu.

Dodatkowym atutem tych rolet jest sposób w jaki „chowa” się tkanina. Tworzące się fałdy to element idealnie wpisujący się do mody na nieregularne i obłe kształty.

Więcej o tym typie osłony okiennej można przeczytać tutaj.

Rolety plisowane

Plisy to obecnie najbardziej uniwersalny typ zasłony na rynku. Funkcjonalność, prostota i minimalistyczny design sprawiają, że te harmonijki pasują do każdego typu wnętrza. Dostępny jest ogrom różnorodnych tkanin: zaciemniające, wzorzyste czy nawet termoizolacyjne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu tkaniny mogą one doskonale zasłonić okna w pomieszczeniach w stylach industrial czy opisany wyżej kawaii.

Więcej o plisach tutaj.

Zakończenie

Na koniec warto dodać, że wszystko co zostało napisane wyżej należy traktować jako sugestie, kierowanie się trendami nie zawsze jest opłacalne. Mogą one szybko się zmieniać i jeśli za bardzo nam zależy to musielibyśmy zmieniać całkowicie wystrój do domu co dwa lata.

Najważniejsze by swojej prywatnej przestrzeni czuć się dobrze i swobodnie 🙂

Moskitiery, czyli skuteczna obrona przed owadami

Gdy za oknem zaczyna robić się cieplej chcemy otwierać nasze okna, aby jak najbardziej cieszyć naturą na zewnątrz. Niestety często wiąże się to z wpuszczaniem wielu niechcianych insektów do naszego pomieszczenia. Istnieje jednak sposób aby odciąć dostęp dla owadów jednocześnie nie rezygnując z oddychania świeżym powietrzem. Moskitiery siatkowe, bo o nich mowa, za pomocą szybkiego i prostego montażu dadzą ci upragnione wytchnienie bez bzyczenia nad uchem.

Na zdjęciu zamontowana na białym oknie moskitiera w białej ramce
Biała moskitiera zamontowana na bezinwazyjnych haczykach

Pomiar okna i montaż moskitier

Aby podać poprawne dane pomiarowe należy zmierzyć okno od uszczelki do uszczelki (patrz obrazek niżej) uzyskując przy tym wysokość i szerokość produktu. Następnie trzeba zmierzyć grubość okna. Dzięki temu można dopasować haczyki montażowe (od 0 do 3 cm).

Dużym plusem moskitier jest to, że montuje je się bezinwazyjnie. Do okna przykładamy moskitierę, a następnie przekręcamy palcami haczyki tak aby zacisnęły się na uszczelce. Bez obaw, haczyki nie powinny zrobić szkód w uszczelkach okiennych. I już, żadnych narzędzi (ew. drabina), żadnego wiercenia. Prosta i skuteczna ochrona.

obrazek wizualizujący przekrój okna z oznaczonymi punktami pomiarowymi
punkty pomiarowe określają szerokość i wysokość moskitiery, a grubość określa szerokość haczyków montażowych

Zalety moskitier na wymiar

Większe bezpieczeństwo

Odpowiednio wymierzona i założona siatka na owady znacznie obniża prawdopodobieństwo, że do pomieszczenia dostaną się owady. W przypadku gdy ktoś ma alergię np. na ukąszenia pszczół bądź os moskitiera znacznie zwiększa bezpieczeństwo uczulonej osoby.

Ulga w upały

Szczególnie przydatne moskitiery okazują się podczas upalnych dni. Dla wrażliwych na wysokie temperatury osób dorosłych czy dzieci jedynym momentem podczas doby kiedy mogą wytchnąć jest noc. Dzięki siatkom przeciw owadom można bez obaw spać przy otwartym oknie nawet z zapalonym światłem.

Proste w czyszczeniu

Wytrzymała konstrukcja i trwałe materiały sprawiają, że bardzo łatwo utrzymać moskitierę w czystości. Wystarczy mokra szmatka i opcjonalnie lekki detergent aby zmyć nieczystości z naszej osłony przed insektami.

zdjęcie imitujących drewno okna i moskitiery
Na zdjęciu widać prostotę budowy moskitiery, jest ona prosta w naprawie w razie uszkodzeń i nie sprawia trudności rozebranie jej i np. dokładniejsze umycie

Czy zdejmować moskitiery na sezon jesienno-zimowy?

Zalecamy, aby na zimniejsze okresy roku zdejmować siatkę gdyż owady nie są problemem, a niskie temperatury mogą źle wpływać na trwałość produktu. Nasze moskitiery nie są produktem na jeden sezon, ich demontaż jest łatwy, a stanowi ważny krok, aby osłona przetrwała długi czas.

Rolety do okien łukowych

Okna łukowe to wyjątkowa ozdoba, jednak dobranie odpowiednich osłon może okazać się trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzą nam dzisiejsze technologie.

W przypadku dolnej (prostokątnej) część okna do wyboru mamy pełną gamę standardowych rozwiązań np. plisy czy rolety montowane na pojedynczym skrzydle. Jeśli chodzi o nietypowe kształty okna rolety plisowane sprawdzą się w roli osłony najlepiej. Dzięki ich odpowiedniej produkcji można zasłonić nie tylko okna łukowe, są w stanie zasłonić także wiele innych kształtów takich jak trapezy czy trójkąty.

Innym sposobem montażu dla okien łukowych jest mocowanie osłony do ściany lub sufitu, co pozwala na zakrycie całej wnęki okiennej. W tym wypadku doskonale sprawdzą się żaluzje pionowe potocznie zwane Verticalami. Rolety z możliwością montażu do ściany są to także rolety wolnowiszące lub rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi. Te rozwiązania pozwalają na przesłonięcie całej kwatery okna łukowego, a tym samym dają możliwość na ich całkowite zasłonięcie.

Roleta dzień noc zasłaniająca okno łukowe
Roleta dzień noc wolnowisząca zasłaniająca półokrągłe okno

Czy można użyć jednej rolety, aby zasłonić całe drzwi balkonowe?

Jeżeli drzwi balkonowe posiadają przewiązkę tzw. poprzeczkę, możemy wybrać pomiędzy montażem dwóch osobnych mechanizmów na każdej kwaterze okiennej lub zamocować tkaninę na całych drzwiach balkonowych.

W pierwszym przypadku, najczęściej sięgamy po rolety w kasecie z prowadnicą płaską lub żaluzje instalowane w świetle szyby.  Bardzo dobrze na takim oknie będą również wyglądać plisy.

W innej sytuacji, możemy wyposażyć drzwi w roletę w kasecie z prowadnicami w kształcie U.  Zastosowanie jednej rolety jest możliwe, jeśli tkanina będzie się poruszać po skrzydle, okna a nie w przestrzeni między listwami przyszybowymi. Ciekawy efekt dekoracyjny można uzyskać montując dużą żaluzję drewnianą (zajrzyj do naszego wpisu o tym typie zasłon).

Montaż zasłony nad wnęką

Istnieje także trzeci sposób zasłonięcia okna balkonowego. Wymaga on jednak tego aby okno znajdowało się we wnęce. Można wtedy zamontować nad wnęką (do sufitu bądź do ściany) roletę wolnowiszącą lub żaluzję drewnianą.

zdjęcie pokazujące białą roletę dzień noc zasłaniającą wnękę okna balkonowego

Wolnowisząca roleta dzień noc zasłaniająca całą wnękę okna balkonowego.

Rolety plisowane- nowoczesność w każdym wnętrzu

Plisy funkcjonują na rynku już od jakiegoś czasu, jednak są one jednym z młodszych typów osłon okiennych. Użycie nietypowej harmonijkowej tkaniny oraz innowacyjnego mechanizmu sprawiło, że bardzo szybko zyskały popularność. Dzisiejszy wpis pokaże nam więcej powodów by rozważyć założenie plis na oknach.

Zdjęcie pokazuje białe plisy założone na oknie balkonowym w białym pokoju
Biała plisa dobrze komponująca z wystrojem pokoju dziennego

Precyzyjna kontrola światła

Jedną  z największych zalet plis okiennych jest to, że pozwalają na pełną kontrolę wpadającego do pomieszczenia światła. Specjalna budowa tych zasłon, pozwalająca na przesuwanie zarówno dolnej jak i górnej belki trzymającej tkaninę daje nam możliwość zasłonięcia nie tylko całego okna, ale również dowolnej jego części.
Pozwala to za dnia odgrodzić się od wścibskich spojrzeń i najbardziej rażących promieni słonecznych zachowując przy tym naturalne oświetlenie (efekt zazdrostki). W naszym domu są często pomieszczenia, w których słońce “wędruje” przez cały dzień, plisy idealnie dostosują się do zmiennej pozycji słońca, dając oczom wypoczynek. 

Zdjęcie przedstawia fragment białej plisy
Uchwyt górnej belki trzymającej tkaninę- wygodny w obsłudze

Rolety plisowane a wystrój wnętrz 

Cechą, którą wyróżnia ten typ zasłon jest uniwersalność, jeśli tylko mamy odpowiedni plan na wystrój naszego wnętrza i okien, plis możemy użyć praktycznie wszędzie.
Dzięki szerokiej gamie kolorów tkanin i osprzętu do wyboru rolety plisowane mogą wpasować się w kolorystykę otoczenia i być funkcjonalną ozdobą, mogą również stanowić wyrazisty dodatek kolorystyczny do danego wnętrza.
Ich minimalizm  sprawia, że są bardzo dobrymi zasłonami do nowocześnie stylizowanych pomieszczeń, a co za tym idzie świetnie sprawdza się w przestrzeniach oficjalnych i biurowych, odpowiednio dopasowane dodadzą elegancji oraz, gdy będzie to potrzebne zapewnią dyskrecję. Jednocześnie ten sam minimalizm pozwala dopasować plisę do bardziej tradycyjnego stylu łącząc ją z innymi typami zasłon, np. żaluzjami czy firanami. Pozwala to na użycie w pomieszczeniu dostosowanych do jego stylu bardziej prześwitujących zasłon, a neutralnie wyglądająca plisa spełni funkcję ochrony przed światłem, bądź niechcianymi spojrzeniami. Te zasłony spełnią swoją rolę na wielu typach okien, świetnie nadadzą się na  duże okna np w salonie czy biurze, ale idealnie sprawdzą się też np w małym łazienkowym oknie. 

Taki wachlarz wyboru tylko zachęca do eksperymentowania, łączenia plis z innymi typami zasłon oraz śmiałego dobierania kolorów.
Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze kierować się kolorystyką całego wnętrza, to jest kolorem ścian, kolorem samego okna, a także przeznaczenia danej przestrzeni (do użytkowanych przez wszystkich pomieszczeń dziennych zalecamy dobierać jaśniejsze barwy, natomiast do sypialni i tam gdzie chcemy zachować więcej prywatności ciemniejsze odcienie).

Transparentność tkaniny

Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność to warto wiedzieć że tkanina którą się wybiera do plisy może mieć różne grubości. Oznacza to że wybierając plisy z tkaninami o innej grubości można mieć je w całym domu.
Do salonu bardzo dobrze pasują zasłony przepuszczające więcej światła, najczęściej też takie pomieszczenia ma duże okna co oznacza dużo słońca przez cały dzień.
Plisy idealnie zasłania akurat te najbardziej nasłoneczniane części domu wpuszczając przy tym naturalne nierażące światło.
Zupełnie inny typ tkaniny będzie pożądany w sypialni, tam będziemy potrzebowali materiału grubszego, dla wielu ludzi nawet takiego, który całkowicie nie przepuszcza światła.
Plisy są dostępne także w wersji zaciemniającej, o zaletach zasłon zaciemniających pisaliśmy także tutaj, warto przeczytać jakie korzyści przynosi zamontowanie takich rolet.

Tkanina

Najważniejszym elementem plisy (niektórzy o nich mówią czasami żaluzje plisowane) jest założony materiał. Dzięki szerokiemu wyborowi tkanin, na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie dopasować plisy do każdych warunków, tak aby nie niszczały i służyły nam latami. Do pomieszczeń gdzie słońce jest niepożądane w większych ilościach np. sypialnia czy biuro zalecamy użycie grubszej tkaniny, jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu to dostępne są tkaniny podgumowane, czyli całkowicie nieprzepuszczające światła. Takie tkaniny mają również zastosowanie w pomieszczeniach gdzie panują warunki nieodpowiednie dla plis z cienkiego materiału oraz kiedy przydają się ich właściwości termoizolacyjne. W domu są takie miejsca gdzie niestety ale plisy z delikatną tkaniną mogą nie zdać egzaminu, na przykład kuchnia lub łazienka, ogólnie tam gdzie podwyższona wilgoć tam materiał może się odkształcać. Warto jednak pamiętać, że jeśli pomieszczenie, w którym nasza zasłona może niszczeć jest dobrze wentylowane to ryzyko uszkodzenia rolety zmniejsza się bardzo.

Obrazek pokazuje czerwony materiał plisowany zawieszony na oknie
Ciemnoczerwona tkanina na rolecie plisowanej, taki typ zasłony idealnie sprawdzi się w sypialni

Przestrzeń

Rolety plisowane za sprawą swojego małego osprzętu dopasowują się do pomieszczeń gdzie naprawdę liczy się każdy centymetr, dobrze montuje je się na małych oknach oraz na takich w obrębie, których jest mało miejsca. Zamontowanie innych zasłon, na przykład rolet w kasecie czy żaluzji drewnianych sprawiłoby, że okno się nie otworzy się całkowicie lub nastąpi szereg innych problemów. 

Nie wyklucza to jednak zawieszenia plisy na większym oknie, wręcz przeciwnie, plisy wspaniale prezentują się na większych oknach tak jak pisaliśmy wyżej.

Za sprawą innowacyjnego mechanizmu i sposobu montażu plisy można dopasować nawet do okien o  nietypowych kształtach (trapezy, trójkąty, koła półkola i wiele innych kształtów), jeśli poszukujesz zasłony na właśnie takie okno to zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem, na pewno pomożemy.

Dzięki specjalnej budowie rolety plisowanej nie musimy także operować żadnymi łańcuszkami, które niekiedy plączą się lub urywają i pomimo bardzo łatwej wymiany tych elementów jest to zawsze problem. Plisy nie posiadają żadnych wiszących części i są bardzo proste w codziennym użytkowaniu. Brak takich komponentów dodatkowo stanowi atut jeśli w domu są małe dzieci, które mogą próbować różnych eksperymentów ze zwisającymi i kuszącymi elementami.

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny

Najczęstszą obawą przed zamawianiem rolet w internecie jest to, że nie poradzimy sobie z montażem. Zawsze zapewniamy, że w przypadku montażu naszych rolet jest to proces dziecinnie prosty a obejrzenie naszej specjalnie przygotowanej video instrukcji sprawi, że będzie jeszcze prostszy.

Inwazyjny

Ten typ montowania będzie wymagał od nas posiadania wkrętarki bądź wkrętaka, drabiny i może osoby towarzyszącej (warto zawołać kogoś bliskiego, żeby wspólnie spędzić czas). Do listwy przyszybowej przykręcamy elementy rolety i gotowe. Warto pamiętać, że listwa przyszybowa jest elementem wymiennym, a zamontowanie plisy okiennej na wkrętach pozwoli jej lepiej przylegać do szyby, co pozwoli na skuteczniejszą ochronę przed światłem z zewnątrz. Co więcej montaż inwazyjny musi być zastosowany przy plisach o większych rozmiarach, uchwyty stosowane przy montażu bezinwazyjnym są w stanie utrzymać tylko niewielkie ciężary.

Bezinwazyjny

Ten typ montażu  jest zalecany do instalacji mniejszych żaluzji ponieważ obciążenie haczyków zaczepianych od dołu i góry okna jest ograniczone. Taki typ zainstalowania rolet plisowanych nie gwarantuje także pełnego przylegania materiału do szyby, a zatem do pokoju może  przedostawać się więcej światła.  Warto jednak pomyśleć o bezinwazyjnym montażu kiedy nasze okno jest niestandardowe, na przykład może być stare i drewniane i wiercenie w nim może być ryzykowne. Plisa na haczykach jest też dobrym rozwiązaniem do mieszkań, które wynajmujemy i w umowie mamy zapis o zakazie naruszania okien, w takim wypadku plisa bezinwazyjna sprawdza się świetnie. Jest to też montaż  wymagający tylko wkrętaka i drabiny, tak samo jak w przypadku plisy inwazyjnej przy pracy pomoże wam nasz wideo-poradnik

Jak zmierzyć okno

Tak samo jak z montażem nie ma w tej czynności nic trudnego, po tym jak zmierzymy okno (instrukcje dostępne tutaj). Wystarczy miara i trochę czasu na zmierzenie okna i złożenie zamówienia.

Zdjęcie przedstawia jasną plisę zainstalowaną na czarnym oknie
Przykład dobrze dobranego kontrastującego koloru tkaniny i pasującego do koloru okna osprzętu, jak widać plisa prezentuje się nowocześnie i elegancko

Wady rolet plisowanych

Niestety jak wszystko plisy nie pozbawione są wad, najczęściej psującym się elementem jest materiał, zwłaszcza gdy jest delikatny, ma dużą podatność na odkształcenia. Może na to wpływać kilka czynników: złe użytkowanie, błąd w montażu czy nieodpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu. Niestety brak odporności na parę i wilgoć jest przeszkodą, ale nie taką, której nie można obejść (tak jak jest napisane wyżej rozwiązaniem może być użycie tkaniny grubszej i podgumowanej), przy odrobinie kreatywności można sobie poradzić z każdym problemem, a jeśli dalej macie jakieś wątpliwości skontaktujcie  się z nami i na pewno coś doradzimy.

Plisa na okno dachowe 

Warto podkreślić że plisy dzięki swojemu mechanizmowi bardzo dobrze sprawdzą się na oknie dachowym. Dodatkowo wiemy, że na poddaszach, czyli tam gdzie najczęściej można spotkać takie okna, temperatura szybko się zmienia. Proponujemy wtedy przyjrzeć się plisom zaciemniającym, które oprócz całkowitego odgradzania od światła dzięki posrebrzanej powłoce mają właściwości termoizolacyjne. Takie właściwości posiadają także rolety plisowane duo, których tkanina w przekroju przypomina plaster miodu. Takie rozwiązania będą idealne nie tylko w upalne dni, ale także i chłodniejsze okresy.

Mamy nadzieję, że udało nam się zawrzeć w tym artykule szerokie spektrum zastosowań plis, a także pokazać jak przebiega proces ich zakładania. Udało nam się także zobrazować jak działają i jaką spełniają rolę w codziennym użytkowaniu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, na pewno zadowoli ona nawet najbardziej wymagających :).

Żaluzje drewniane- piękno natury na Twoim oknie

Żaluzje to produkt absolutnie ponadczasowy, są nam znane już od bardzo długiego czasu, chyba każdy z nas ma jakieś wspomnienie związane z tym typem osłon, najbardziej znane są nam aluminiowe żaluzje, jednak czy ich drewniane odpowiedniki są nam znane? Żaluzje szczyt popularności osiągnęły w latach 90 i pomimo, że ich popularność w ostatnich latach spadła, to teraz powracają i to w wielkim stylu. Konstrukcja żaluzji sprawia, że jest to produkt bardzo uniwersalny i świetnie dostosowujący się do potrzeb użytkownika, dodatkowo materiałem wykorzystanym do produkcji jest drewno, surowiec od zawsze ceniony w dekorowaniu wnętrz, do tego dodać można, że wyroby drewniane są bardzo wytrzymałe i w dodatku w pełni biodegradowalne. Żaluzje drewniane to produkt, który będzie wyglądał elegancko w każdym pomieszczeniu i w prawie każdym wystroju, ale po kolei…

Jakie okno?

Wybór naszej żaluzji drewnianej zaczynamy od spojrzenia na okno, na którym (bądź nad którym) ma zawisnąć nasza żaluzja. Ważne też jest dopasowanie naszej przyszłej osłony do pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o rozmiary jak i kolorystykę. W ofercie sklepu Kuprolety.pl znaleźć można dwa typy tego produktu, chodzi przede wszystkim o szerokość lameli (poziomych drewnianych listewek), dostępne są szerokości 25 mm (wąskie) oraz 50 mm (szerokie). Węższe lamele idealnie sprawdzą się w małych przestrzeniach okiennych, są też lepszym rozwiązaniem jeśli zdecydujemy się na montaż w świetle szyby. Szersze lamele świetnie pasują do dużych pomieszczeń i na duże okna, prezentują znacznie bardziej ekskluzywnie. Dodatkowo wybrać można materiał, którego zasłony są wykonane, tj drewno (lipa syberyjska) albo bambus (sprasowana trawa bambusowa). Ważne jest też to (w przypadku montażu na skrzydle) czy okno, które chcemy zasłonić jest otwierane do wewnątrz, wielkość osprzętu może spowodować, że okno się nie będzie całkowicie otwierać.

Zdjęcie pokazuje żaluzję drewnianą zamontowaną w salonie
Żaluzja drewniana na dużym salonowym oknie

Materiał

Tym co najbardziej wyróżnia ten rodzaj żaluzji jest materiał ich wykonania. Lamele i osłony na osprzęt wykonane z drewna czy bambusa charakteryzuje wysoka jakość i duża wytrzymałość, jeśli tylko produkt nie zostanie wystawiony na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur nie musimy przejmować się odkształceniami, ponadto naturalne materiały nie nagrzeją się tak szybko jak ich aluminiowe odpowiedniki, co jest dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń, które szybko się nagrzewają, a nie wymagają pełnego zaciemnienia np. salon. W roli izolatora lepiej sprawdzą się żaluzje wykonane z drewna, nieco grubsze lamele lepiej odcinają nie tylko nadmiar temperatury ale także i światła z zewnątrz. Bambus z kolei lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia gdzie panuje większa wilgotność, jest on bardziej odporny na te czynniki niż lipowy odpowiednik, który od nadmiaru wilgoci może zacząć niszczeć. Lamele wykonane z bambusowej trawy są także cieńsze co sprawia, że zwinięta żaluzja ma mniejsze rozmiary, w przypadku gdy mamy mało miejsca takie rozwiązanie może uratować wystrój naszego wnętrza. Materiał wykonania tych żaluzji ma jeszcze jedną zaletę, oprócz dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, łatwo się czyści, jeśli chcemy aby produkt służył nam przez długie lata można czyścić go ściereczką nasączoną środkiem do czyszczenia drewna, ale żeby nasza zasłona wyglądała po prostu czysto wystarczy lekko wilgotna bądź sucha szmatka i tyle.

Obrazek pokazuje żaluzję drewnianą w kuchni
Żaluzja drewniana z szerokimi lamelami zamontowana na wnęce okiennej w kuchni
Zdjecie pokazuje żaluzję drewnianą 25mm zamontowaną na oknie w łazience
Żaluzja drewniana 25mm zamontowana na małym łazienkowym oknie

Design

Jedną z największych (jak nie największą) zalet jest uniwersalność żaluzji drewnianych, drewno jest elementem wystroju wnętrz, który prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z łask. Dzisiaj przodującymi stylami wnętrzarskimi są te stawiające na surowość i naturę (np skandynawski czy boho) dlatego żaluzje drewniane są idealne dla kogoś kto chce nadążać za trendami, jednak tu tkwi magia tego produktu, te żaluzje w jasnej odsłonie pięknie prezentujące się w skandynawskim surowym wystroju, zamówione w kolorze naturalnego drewna idealnie wypełnią wnętrze w stylu rustykalnym i sprawią że pomieszczenia będzie przytulne i ciepłe. Jest to produkt zdecydowanie uniwersalny- można go dopasować do większości wnętrz.

Zdecydowanie pozytywnym trendem designerskim w dzisiejszych czasach jest powrót do wykorzystywania naturalnych i ekologicznych materiałów, które odpowiednio pielęgnowane służą długimi latami. Odchodzi się od wątpliwej jakości produktów, które trzeba zmieniać co jakiś czas na rzecz solidnie wykonanych elementów wystroju, żaluzje drewniane z naszej oferty są zdecydowanie takim produktem, a fakt, że  produkowane są na wymiar robi z nich produkt idealnie dopasowany do wnętrza.

Niektórzy mogą uznać, że w porównaniu do innych typów osłon okiennych dostępne kolory, w jakich mogą zostać wykonane żaluzje drewniane są bardzo nieliczne i jest to wadą tego produktu. Wydaje mi się jednak, że dla wielu jest to zaletą, żaluzje drewniane to chyba najbardziej ekskluzywnie i elegancko wyglądające osłony okienne i nie ma w nich miejsca na kicz czy krzykliwość, dlatego tak idealnie wpasowują się do dzisiejszego nurtu designerskiego, który ceni sobie te cechy. Kolory w których są dostępne żaluzje pozwalają na  dopasowanie do wnętrza, czy będzie to wnętrze bardziej klasyczne czy też bardziej nowoczesne, żaluzja na pewno się dopasuje.

Kolejnym dużym plusem żaluzji jest konstrukcja, która pozwala na manipulację światłem, nie odsłaniając żaluzji można wpuszczać do pomieszczenia pełnię światła z zewnątrz, można całkowicie zakryć okno jeśli akurat tego potrzebujemy, możemy również tak ustawić lamele aby przepuszczały światło ale wpuszczały ciekawskich spojrzeń spoza domu. Możliwości jest pełno, a wszystko to da się obsłużyć za pomocą intuicyjnego mechanizmu.

Zdjęcie przedstawia mechanizm sterujący żaluzją drewnianą
Mechanizm sterujący żaluzją drewnianą

Od strony technicznej

Montaż tego produktu jest prosty (w razie jakichkolwiek pytań zawsze jesteśmy otwarci na to, żeby pomóc) w przypadku dwóch szerokości sposób instalacji będzie się różnił. Węższa opcja (25mm) montowana jest do okna, specjalne uchwyty “twist” przykręcamy do listwy przyszybowej, a następnie wczepiamy do nich żaluzję, jedyne czego potrzebujemy to wkrętak lub wkrętarka. Jest również możliwość zamontowania żaluzji bezinwazyjnie, za pomocą specjalnych uchwytów zakładanych na skrzydło okna, są one równie trwałe jak, te które się przykręca. Opcja szersza (50mm) ze względu na swoje rozmiary i wagę musi być przykręcona i również zainstalowana na uchwytach typu ‘twist”, jednak w tym przypadku zasłona musi zostać przytwierdzona do sufitu lub ściany, może to wymagać użycia wiertarki lub wkrętarki (średnica wiertła 8mm). Do montażu tych szerszych i większych żaluzji może być przydatna drabina i na pewno poziomica, nie tylko ze względu na estetykę ale również i funkcjonalność.

Niestety ze względu na klimat panujący u nas (w Polsce) nie zalecamy zawieszania tych żaluzji gdzieś gdzie mogłyby zostać poddane działaniu warunków atmosferycznych, oznacza to, że nie można ich powiesić np. na tarasie.

Mam nadzieję że artykuł pomógł komuś dokonać decyzji o powieszeniu tych szlachetnych żaluzji u siebie w domu. Po więcej inspiracji i w celu dokonania zamówienia zapraszamy na stronę naszego sklepu.