Rolety plisowane- nowoczesność w każdym wnętrzu

Plisy funkcjonują na rynku już od jakiegoś czasu, jednak są one jednym z młodszych typów osłon okiennych. Użycie nietypowej harmonijkowej tkaniny oraz innowacyjnego mechanizmu sprawiło, że bardzo szybko zyskały popularność. Dzisiejszy wpis pokaże nam więcej powodów by rozważyć założenie plis na oknach.

Zdjęcie pokazuje białe plisy założone na oknie balkonowym w białym pokoju
Biała plisa dobrze komponująca z wystrojem pokoju dziennego

Precyzyjna kontrola światła

Jedną  z największych zalet plis okiennych jest to, że pozwalają na pełną kontrolę wpadającego do pomieszczenia światła. Specjalna budowa tych zasłon, pozwalająca na przesuwanie zarówno dolnej jak i górnej belki trzymającej tkaninę daje nam możliwość zasłonięcia nie tylko całego okna, ale również dowolnej jego części.
Pozwala to za dnia odgrodzić się od wścibskich spojrzeń i najbardziej rażących promieni słonecznych zachowując przy tym naturalne oświetlenie (efekt zazdrostki). W naszym domu są często pomieszczenia, w których słońce “wędruje” przez cały dzień, plisy idealnie dostosują się do zmiennej pozycji słońca, dając oczom wypoczynek. 

Zdjęcie przedstawia fragment białej plisy
Uchwyt górnej belki trzymającej tkaninę- wygodny w obsłudze

Rolety plisowane a wystrój wnętrz 

Cechą, którą wyróżnia ten typ zasłon jest uniwersalność, jeśli tylko mamy odpowiedni plan na wystrój naszego wnętrza i okien, plis możemy użyć praktycznie wszędzie.
Dzięki szerokiej gamie kolorów tkanin i osprzętu do wyboru rolety plisowane mogą wpasować się w kolorystykę otoczenia i być funkcjonalną ozdobą, mogą również stanowić wyrazisty dodatek kolorystyczny do danego wnętrza.
Ich minimalizm  sprawia, że są bardzo dobrymi zasłonami do nowocześnie stylizowanych pomieszczeń, a co za tym idzie świetnie sprawdza się w przestrzeniach oficjalnych i biurowych, odpowiednio dopasowane dodadzą elegancji oraz, gdy będzie to potrzebne zapewnią dyskrecję. Jednocześnie ten sam minimalizm pozwala dopasować plisę do bardziej tradycyjnego stylu łącząc ją z innymi typami zasłon, np. żaluzjami czy firanami. Pozwala to na użycie w pomieszczeniu dostosowanych do jego stylu bardziej prześwitujących zasłon, a neutralnie wyglądająca plisa spełni funkcję ochrony przed światłem, bądź niechcianymi spojrzeniami. Te zasłony spełnią swoją rolę na wielu typach okien, świetnie nadadzą się na  duże okna np w salonie czy biurze, ale idealnie sprawdzą się też np w małym łazienkowym oknie. 

Taki wachlarz wyboru tylko zachęca do eksperymentowania, łączenia plis z innymi typami zasłon oraz śmiałego dobierania kolorów.
Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze kierować się kolorystyką całego wnętrza, to jest kolorem ścian, kolorem samego okna, a także przeznaczenia danej przestrzeni (do użytkowanych przez wszystkich pomieszczeń dziennych zalecamy dobierać jaśniejsze barwy, natomiast do sypialni i tam gdzie chcemy zachować więcej prywatności ciemniejsze odcienie).

Transparentność tkaniny

Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność to warto wiedzieć że tkanina którą się wybiera do plisy może mieć różne grubości. Oznacza to że wybierając plisy z tkaninami o innej grubości można mieć je w całym domu.
Do salonu bardzo dobrze pasują zasłony przepuszczające więcej światła, najczęściej też takie pomieszczenia ma duże okna co oznacza dużo słońca przez cały dzień.
Plisy idealnie zasłania akurat te najbardziej nasłoneczniane części domu wpuszczając przy tym naturalne nierażące światło.
Zupełnie inny typ tkaniny będzie pożądany w sypialni, tam będziemy potrzebowali materiału grubszego, dla wielu ludzi nawet takiego, który całkowicie nie przepuszcza światła.
Plisy są dostępne także w wersji zaciemniającej, o zaletach zasłon zaciemniających pisaliśmy także tutaj, warto przeczytać jakie korzyści przynosi zamontowanie takich rolet.

Tkanina

Najważniejszym elementem plisy (niektórzy o nich mówią czasami żaluzje plisowane) jest założony materiał. Dzięki szerokiemu wyborowi tkanin, na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie dopasować plisy do każdych warunków, tak aby nie niszczały i służyły nam latami. Do pomieszczeń gdzie słońce jest niepożądane w większych ilościach np. sypialnia czy biuro zalecamy użycie grubszej tkaniny, jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu to dostępne są tkaniny podgumowane, czyli całkowicie nieprzepuszczające światła. Takie tkaniny mają również zastosowanie w pomieszczeniach gdzie panują warunki nieodpowiednie dla plis z cienkiego materiału oraz kiedy przydają się ich właściwości termoizolacyjne. W domu są takie miejsca gdzie niestety ale plisy z delikatną tkaniną mogą nie zdać egzaminu, na przykład kuchnia lub łazienka, ogólnie tam gdzie podwyższona wilgoć tam materiał może się odkształcać. Warto jednak pamiętać, że jeśli pomieszczenie, w którym nasza zasłona może niszczeć jest dobrze wentylowane to ryzyko uszkodzenia rolety zmniejsza się bardzo.

Obrazek pokazuje czerwony materiał plisowany zawieszony na oknie
Ciemnoczerwona tkanina na rolecie plisowanej, taki typ zasłony idealnie sprawdzi się w sypialni

Przestrzeń

Rolety plisowane za sprawą swojego małego osprzętu dopasowują się do pomieszczeń gdzie naprawdę liczy się każdy centymetr, dobrze montuje je się na małych oknach oraz na takich w obrębie, których jest mało miejsca. Zamontowanie innych zasłon, na przykład rolet w kasecie czy żaluzji drewnianych sprawiłoby, że okno się nie otworzy się całkowicie lub nastąpi szereg innych problemów. 

Nie wyklucza to jednak zawieszenia plisy na większym oknie, wręcz przeciwnie, plisy wspaniale prezentują się na większych oknach tak jak pisaliśmy wyżej.

Za sprawą innowacyjnego mechanizmu i sposobu montażu plisy można dopasować nawet do okien o  nietypowych kształtach (trapezy, trójkąty, koła półkola i wiele innych kształtów), jeśli poszukujesz zasłony na właśnie takie okno to zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem, na pewno pomożemy.

Dzięki specjalnej budowie rolety plisowanej nie musimy także operować żadnymi łańcuszkami, które niekiedy plączą się lub urywają i pomimo bardzo łatwej wymiany tych elementów jest to zawsze problem. Plisy nie posiadają żadnych wiszących części i są bardzo proste w codziennym użytkowaniu. Brak takich komponentów dodatkowo stanowi atut jeśli w domu są małe dzieci, które mogą próbować różnych eksperymentów ze zwisającymi i kuszącymi elementami.

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny

Najczęstszą obawą przed zamawianiem rolet w internecie jest to, że nie poradzimy sobie z montażem. Zawsze zapewniamy, że w przypadku montażu naszych rolet jest to proces dziecinnie prosty a obejrzenie naszej specjalnie przygotowanej video instrukcji sprawi, że będzie jeszcze prostszy.

Inwazyjny

Ten typ montowania będzie wymagał od nas posiadania wkrętarki bądź wkrętaka, drabiny i może osoby towarzyszącej (warto zawołać kogoś bliskiego, żeby wspólnie spędzić czas). Do listwy przyszybowej przykręcamy elementy rolety i gotowe. Warto pamiętać, że listwa przyszybowa jest elementem wymiennym, a zamontowanie plisy okiennej na wkrętach pozwoli jej lepiej przylegać do szyby, co pozwoli na skuteczniejszą ochronę przed światłem z zewnątrz. Co więcej montaż inwazyjny musi być zastosowany przy plisach o większych rozmiarach, uchwyty stosowane przy montażu bezinwazyjnym są w stanie utrzymać tylko niewielkie ciężary.

Bezinwazyjny

Ten typ montażu  jest zalecany do instalacji mniejszych żaluzji ponieważ obciążenie haczyków zaczepianych od dołu i góry okna jest ograniczone. Taki typ zainstalowania rolet plisowanych nie gwarantuje także pełnego przylegania materiału do szyby, a zatem do pokoju może  przedostawać się więcej światła.  Warto jednak pomyśleć o bezinwazyjnym montażu kiedy nasze okno jest niestandardowe, na przykład może być stare i drewniane i wiercenie w nim może być ryzykowne. Plisa na haczykach jest też dobrym rozwiązaniem do mieszkań, które wynajmujemy i w umowie mamy zapis o zakazie naruszania okien, w takim wypadku plisa bezinwazyjna sprawdza się świetnie. Jest to też montaż  wymagający tylko wkrętaka i drabiny, tak samo jak w przypadku plisy inwazyjnej przy pracy pomoże wam nasz wideo-poradnik

Jak zmierzyć okno

Tak samo jak z montażem nie ma w tej czynności nic trudnego, po tym jak zmierzymy okno (instrukcje dostępne tutaj). Wystarczy miara i trochę czasu na zmierzenie okna i złożenie zamówienia.

Zdjęcie przedstawia jasną plisę zainstalowaną na czarnym oknie
Przykład dobrze dobranego kontrastującego koloru tkaniny i pasującego do koloru okna osprzętu, jak widać plisa prezentuje się nowocześnie i elegancko

Wady rolet plisowanych

Niestety jak wszystko plisy nie pozbawione są wad, najczęściej psującym się elementem jest materiał, zwłaszcza gdy jest delikatny, ma dużą podatność na odkształcenia. Może na to wpływać kilka czynników: złe użytkowanie, błąd w montażu czy nieodpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu. Niestety brak odporności na parę i wilgoć jest przeszkodą, ale nie taką, której nie można obejść (tak jak jest napisane wyżej rozwiązaniem może być użycie tkaniny grubszej i podgumowanej), przy odrobinie kreatywności można sobie poradzić z każdym problemem, a jeśli dalej macie jakieś wątpliwości skontaktujcie  się z nami i na pewno coś doradzimy.

Plisa na okno dachowe 

Warto podkreślić że plisy dzięki swojemu mechanizmowi bardzo dobrze sprawdzą się na oknie dachowym. Dodatkowo wiemy, że na poddaszach, czyli tam gdzie najczęściej można spotkać takie okna, temperatura szybko się zmienia. Proponujemy wtedy przyjrzeć się plisom zaciemniającym, które oprócz całkowitego odgradzania od światła dzięki posrebrzanej powłoce mają właściwości termoizolacyjne. Takie właściwości posiadają także rolety plisowane duo, których tkanina w przekroju przypomina plaster miodu. Takie rozwiązania będą idealne nie tylko w upalne dni, ale także i chłodniejsze okresy.

Mamy nadzieję, że udało nam się zawrzeć w tym artykule szerokie spektrum zastosowań plis, a także pokazać jak przebiega proces ich zakładania. Udało nam się także zobrazować jak działają i jaką spełniają rolę w codziennym użytkowaniu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, na pewno zadowoli ona nawet najbardziej wymagających :).

KupRolety.pl
77-100 Bytów
ul. Ogrodowa 6
+48 59 822 88 55
biuro@kuprolety.pl