Żaluzje aluminiowe – tradycyjne, ale nowoczesne rozwiązanie

Białe żaluzje aluminiowe zamontowane w przestrzeni biurowej
Nowocześnie wyglądające żaluzje w biurze

Do niedawna żaluzje aluminiowe były traktowane jako nieestetyczny element wyposażenia wnętrza. Były wręcz niechcianą dekoracją okien. Obecnie wracają do łask, a właściciele zarówno domów, jak i mieszkań doceniają nie tylko ich funkcjonalność, ale też jakość. Co warto wiedzieć o żaluzjach aluminiowych? Dlaczego warto w nie zainwestować? I w czym są lepsze od tradycyjnych rolet? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze cechy żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe oferowane przez producentów są dostępne w wielu wariantach. Różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też systemem montażu i sterownia. Dzięki temu są niezwykle funkcjonalne, estetyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Jak sama nazwa wskazuje – są to żaluzje wykonane z aluminium, jednak są dostępne również w kolorystyce drewnopodobnej. Do ich produkcji są wykorzystywane wysokiej jakości materiały. Żaluzje aluminiowe składają się z tzw. listków. Te są dostępne w wielu wariantach, różnych pod względem grubości. Steruje się nimi za pomocy transparentnego pokrętła.

Niebieskie żaluzje aluminiowe zamontowane na oknie

Istnieje również możliwość ich różnorodnego montażu – dla wygody producenci zalecają montować je wewnątrz szyby, choć można również we wnęce szybowej bądź też na skrzydle przy wykorzystaniu odpowiednich zaczepów. Różnorodne metody instalacji sprawiają, że nie jest wymagane wiercenie w ramie okna. Dzięki odpowiednim elementom, tzw. szprosom, nawet zamontowane na skrzydle okiennym trzymają się dobrze przy szybie, nawet w momencie, gdy okno jest uchylone.

To, co wyróżnia również żaluzje aluminiowe na tle innych rozwiązań, to także ich cena. Są funkcjonalne, estetyczne, a przy tym niezbyt drogie. Dzięki temu są często wybierane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań, ale też biur.

Ogromną zaletą żaluzji aluminiowych jest również możliwość regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia – istnieje możliwość różnorodnego ustawienia poszczególnych listków, tak, by wpuścić jedynie odrobinę światła bądź maksymalną ilość. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet nie jest konieczne podciąganie czy zaciąganie całego materiału.

Lamele niebieskiej żaluzji aluminiowej

Różnorodna oferta żaluzji aluminiowych sprawia, że właściciele przy ich wykorzystaniu mogą urządzić zarówno klasyczne wnętrze, jak i nowoczesne. Co pewnie zaskoczy wielu – są one jednymi z najczęściej wybieranych osłon okiennych.

Jak należy dbać o żaluzje aluminiowe?

Listki żaluzji aluminiowych doskonale zbierają kurz. Poszczególne sztuki są połączone ze sobą za pomocą cienkich sznurków. Wygląda to niezwykle efektywnie, jednak na pierwszy rzut oka tego rodzaju osłony okienne mogą wydawać się trudne w utrzymaniu czystości. Zaznaczamy jednak, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Czarne żaluzje aluminiowe zamontowane w biurze

Chcąc utrzymać żaluzje aluminiowe w czystości, warto je regularnie odkurzać – działanie to pozwala zebrać nadmiar kurzu, który gromadzi się na nich w codziennej eksploatacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalnej końcówki do odkurzacza, choć doskonale sprawdzi się również miękka ściereczka, która równie dobrze zbiera kurz.

Tak przygotowaną powierzchnię listków można umyć. Warto jednak pamiętać, że żaluzje są wykonane z aluminium, a materiał ten wchodzi w reakcję z wodą. Zbyt długo kontakt może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni, chociażby poprzez powstanie nieestetycznych przebarwień. Chcąc dokładnie oczyścić żaluzje z zabrudzeń, warto wykorzystać środki czyszczące przeznaczone do czyszczenia żaluzji aluminiowych. Można również wyczyścić je przy wykorzystaniu wody przy użyciu miękkiej i czystej ściereczki. Warto jednak pamiętać, by przed przetarciem ich powierzchni dokładnie odsączyć jej nadmiar, a po wyczyszczeniu dokładnie wytrzeć suchą szmatką. Dzięki temu nie tylko nie powstaną nieestetyczne zacieki, ale też ich powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu.

czarne żaluzje w biurze
Żaluzje aluminiowe uzupełniające wystrój wnętrza biura

Decydując się na zakup żaluzji aluminiowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne oczekiwania i funkcje produktu, ale też istniejącą aranżację wnętrza. Owszem – żaluzje aluminiowe są dostępne w wielu wariantach, jednak część osób zwraca uwagę, że nie pasują do ich wnętrza. Odpowiednio dopasowane pozwalają nie tylko zachować spójną kolorystykę w pomieszczeniu, ale też styl. Warto również wziąć pod uwagę funkcje, jakie mają pełnić. Żaluzje pozwalają skutecznie regulować ilość promieniowania słonecznego przedostającego się do wnętrza, jednak nie zapewniają skutecznej ochrony przed nagrzewaniem się wnętrza – nie mają bowiem powłoki odbijającej promienie słoneczne. Podjęcie decyzji nie jest bardzo trudne, aczkolwiek wymaga przeanalizowania wszystkich „za” i „przeciw”. Zakup żaluzji aluminiowych to zakup na długie lata – warto dokładnie zastanowić się, jakie rozwiązanie wybrać. W przypadku trudności – zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów.

KupRolety.pl
77-100 Bytów
ul. Ogrodowa 6
+48 59 822 88 55
biuro@kuprolety.pl