Co wybrać? Rolety czy żaluzje?

Podjęcie decyzji czym zasłonić okno może być wyzwaniem, jest to przecież wybór na lata. Ten wpis pomoże zdecydować Wam pomiędzy klasycznymi roletami, a żaluzjami (drewnianymi czy aluminiowymi). Oba typy zasłon mają swoje unikalne zalety, więc ostatecznie i tak zadecydować musi własne poczucie stylu i dostosowanie do indywidualnych potrzeb, jednak zawsze może przydać się mała pomoc.

porównanie rolet i żaluzji

Rolety wewnętrzne

Rolety to eleganckie i proste rozwiązanie jeśli chodzi o zasłonięcie okna. Są na tyle powszechne, że stały się „neutralne” dla oka. Oczywiście mówimy tu o dobrze dopasowanych stylistycznie i kolorystycznie aranżacjach okiennych (nie wyklucza to także odważnych kontrastujących kreacji, gdzie rolety mogą służyć jako kolorystyczny akcent w naszym wnętrzu). Ich siła leży w prostej i niezawodnej konstrukcji, która umożliwia dopasowanie ilości światła w pomieszczeniu. Dodatkowo dobrze założone rolety to gwarancja pełnej prywatności w pomieszczeniu, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem do sypialni i innych pomieszczeń, w których potrzebujemy intymności. Oto niektóre z ich zalet:

Odcięcie od światła

Zwykłe rolety czy rolety dzień noc mogą stanowić doskonałą ochronę przed światłem z zewnątrz. Wystarczy pociągnąć za łańcuszek i w przeciągu sekund jesteśmy w stanie stworzyć sobie idealne warunki do snu, pracy czy wypoczynku. Szybko, prosto i skutecznie.

Żółte rolety w kasecie zamontowane na oknach.

Rolety zaciemniające

Jeśli zależy nam na całkowitym wykluczeniu światła z zewnątrz, możliwy jest dobór tkaniny nieprzepuszczającej światła, co w połączeniu z zastosowaniem kasety i prowadnic pozwala osiągnąć 100% zaciemnienia we wnętrzu. Jest to szczególna zaleta dla tych, którzy potrzebują ciemności, by dobrze się wyspać.

Uniwersalne zasłony

We wstępie wspomnieliśmy, że rolety mogą być eleganckim i stonowanym uzupełnieniem wystroju, bądź odważnym dodatkiem. Wszystko za sprawą szerokiego wyboru ich kolorystyki i odmian. Możemy modyfikować nie tylko kolor tkaniny, ale także osprzętu (kaset, prowadnic i nawet łańcuszków), co sprawia, że jesteśmy w stanie pięknie zasłonić nasze okna.

Biała roleta w kasecie z prowadnicami na oknie

Prosty montaż

Kolejną zaletą rolet jest bez wątpienia różnorodność opcji montażowych. Możemy je przykręcić, przykleić czy powiesić na specjalnych haczykach. Co po raz kolejny udowadnia ich wszechstronność. Poza tym we wszystkich przypadkach montaż jest banalny. Jedynymi narzędziami, jakie mogą być potrzebne to drabina (jeśli okno jest umiejscowione wyżej) i wkrętarka (jeśli wybraliśmy opcję przykręcaną).

Więcej informacji o roletach wewnętrznych na naszym blogu znajdziecie tutaj.

Żaluzje

Nowocześnie wyglądające i sprawdzone żaluzje, to przede wszystkim możliwość dostosowywania światła w pomieszczeniu. Poza standardowym zasłonięciem okna jak w przypadku rolet te zasłony posiadają system obracających się lamelek, co pozwala nam kontrolować kąt wpadania światła do naszego wnętrza. Różne kolory i materiały do wyboru sprawią, że będą pasować do niemal każdego pomieszczenia. Jakie są więc ich główne zalety?

Białe żaluzje alu w biurze

Regulacja światła

Wspomniana regulacja lamelek jest bez wątpienia największym atutem żaluzji, ten nieskomplikowany system pozwala nam na stworzenie unikalnego klimatu w pomieszczeniu bez rezygnacji z prywatności. Dzięki takiej regulacji można uzyskać efekt lekkiego rozproszonego światła. Taki efekt jest idealny, gdy chcemy poczytać książkę lub obejrzeć film. Pozwoli też odpocząć oczom od jaskrawego światła. Ma to szczególne znaczenie gdy przebywamy w pomieszczeniach gdzie występuje dużo sztucznego oświetlenia.

W ciągu dnia słońce zmienia swoje położenie. Regulacja lamel sprawia, że jesteśmy w stanie dostosować żaluzję do aktualnego położenia słońca. Dodatkowo, jeśli nasze pomieszczenie ma okno skierowane na zachód lub wschód, warto rozważyć ich zamontowanie. Złociste światło zachodzącego lub wschodzącego słońca potrafi stworzyć piękne efekty świetlne w naszej przestrzeni.

Nowoczesny design

Żaluzje świetnie sprawią się zarówno w domu jak i w bardziej oficjalnych przestrzeniach. Ich nowoczesny i elegancki wygląd może dodać do danego wnętrza profesjonalizmu, a także funkcjonalności dającej poczucie prywatności. W domu natomiast sprawdzą się w przestrzeniach gdzie nie potrzebujemy całkowitego odcięcia światła, jak np. salon. Ich minimalistyczny design i dostępność różnych wariantów kolorystycznych pozwolą na dopasowanie do wielu wnętrz. To estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie dodające nowoczesny akcent.

Żaluzje aluminiowe zamontowane w przestrzeni biurowej

Pielęgnacja

Ze wszystkich typów zasłon żaluzje chyba najłatwiej utrzymać w czystości, wystarczy delikatnie wilgotna ściereczka i tyle. Lamelki są oddalone od siebie na tyle że bez problemu wyczyścimy każdą z osobna bez konieczności jakiegokolwiek zdejmowania zasłony z okna. Są także o wiele bardziej odporne na zabrudzenia niż materiał rolet czy plis, jeśli się coś na nie wyleje, wystarczy je przetrzeć.

W tym wpisie mówiliśmy o żaluzjach aluminiowych, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o żaluzjach drewnianych kliknijcie tutaj.

A zatem? Rolety czy żaluzje?

Oczywiście ostateczny wybór należy do Was i zawsze należy kierować się własnymi gustami. Jeśli jednak lektura artykułu dalej nie rozjaśniła wam wyboru między tymi typami zasłon to przygotowaliśmy kilka pytań, które może pomogą przeważyć jednej z opcji. W przypadku gdy wybór wciąż będzie trudny skontaktujcie się z nami, na pewno pomożemy

Białe rolety wkuchni

Czy zależy Wam na prostocie i elegancji?

Jeśli tak, rolety mogą być bardziej odpowiednie. Są sprawdzonym i prostym w działaniu rozwiązaniem, które przy odpowiednim doborze kolorów będzie stanowić schludny i funkcjonalny element wnętrza. Żaluzje natomiast warto wybrać do pomieszczeń bardziej reprezentatywnych oraz takich, które nie wymagają całkowitego zasłonięcia okna.

W jakim stopniu chcecie regulować światło?

Bez wątpienia jeśli chodzi o dostosowywanie oświetlenia w pomieszczeniu to żaluzje są górą. Skręcające się lamelki pozwolą nie tylko na tyle ile do pokoju wpadnie światła, ale także i spojrzeń z zewnątrz.

Jaki styl preferujecie?

Jak wspomnieliśmy wyżej rolety są bardziej neutralną opcją, ich powszechność w naszych domach sprawia, że nie rzucają się w oczy spełniając swoją rolę ochrony przed światłem i cudzymi spojrzeniami. Żaluzje natomiast są bardziej oficjalne, choć znakomicie sprawdzą się w przestrzeniach domowych warto rozważyć ich montaż w przestrzeniach biurowych i publicznych. Ich trwałość na zabrudzenia i elastyczność w kontroli tego co widać w pomieszczeniu gra tu ważną rolę.

KupRolety.pl
77-100 Bytów
ul. Ogrodowa 6
+48 59 822 88 55
biuro@kuprolety.pl